Krajské kolo soutěže dobrovolných hasičů ve Velkých Opatovicích

31. květen 2019

V sobotu 25. května 2019 se ve Velký Opatovicích uskutečnilo krajské kolo jednotek dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. V Jihomoravském kraji je na tento typ události předurčeno 11 dobrovolných jednotek. Soutěže se zúčastnilo 9 z nich a 1 jako host ze sousedního Pardubického kraje. Hlavním cílem je odborná příprava a prohloubení znalostí a dovedností. Soutěž pořádal Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje, ve spolupráci s SDH Velké Opatovice a městem. Vítěz soutěže bude Jihomoravský kraj reprezentovat na Mistrovství republiky, které se bude konat ve dnech 4. a 5. 10. 2019 v Olomouci.

Naše družstvo si vylosovalo startovní číslo 7, takže jsme měli dost času nervózně sledovat úspěšné a neúspěšné pokusy týmu před námi. Vylosovaný scénář nám přisoudil nehodu jednoho osobního automobilu převráceného na bok. Uvnitř se nachází zraněný řidič v bezvědomí. Zvolili jsme rychlý přístup přes přední okno a provedení života zachraňujících úkonů. Následovala další standardní činnost, jako je zajištění místa nehody, protipožární opatření a stabilizace vozidla. Pak celý tým intenzivně pracoval na vytvoření otvoru ve střeše vozidla, kterým byla následně osoba vyproštěna. S výsledným časem kolem 19 minut jsme se vlezli do stanoveného časového limitu. Na následném vyhodnocení s rozhodčími jsme si vyslechli převážně chválu. Zaznělo samozřejmě také pár výtek a doporučení, co zlepšit. Práci jsme nakonec odvedli dobrou, protože v nabité konkurenci jsme obsadili druhé místo, což je pro nás doposud nejlepší výsledek.

Celkové pořadí

• 1. Velké Opatovice