Požár lesa – Bzenec na Hodonínsku

« Všechny články

25. květen 2012

Dne 25. 5. 2012 v 9:15 byla naše jednotka vyslána v rámci zvláštního stupně na seřadiště PS Blansko odkud odjela spolu s dalšími jednotkami do hasebního obvodu PS Hodonín na vystřídání zasahujících hasičů při rozsáhlém lesním požáru u  Bzence. Spolu s naší jednotkou pomáhaly z našeho okresu tyto jednotky: HZS Blansko, SDH Černá Hora, SDH Petrovice (BK), SDH Sloup, SDH Senetářov, SDH Lipůvka.

Po příjezdu do Bzence byly tyto jednotky okamžitě odeslány na místo požáru, který se nacházel na rozloze cca 200 hektarů. Vlivem silného větru a velkého sucha docházelo k jeho rychlému šíření. Na místě hasily pomocí bambivaků 2 vrtulníky Letecké služby PČR a 1 armádní vrtulník. Dále byla nasazena 3 letadla Letecké hasičské služby. Naše jednotka prováděla hašení na několika místech tohoto požáru a zabraňovala jeho dalšímu šíření. V 20:00 přijela naši jednotku vystřídat další část jednotky s čerstvými silami, která na místě události zůstala až do ranních hodin a pomáhala tak dál s likvidací tohoto velkého požáru, který je označován jako největší ve střední Evropě.

Dosud zasahovalo celkem 250 profesionálních a dobrovolných jednotek, tedy 1 500 hasičů z Jihomoravského, Zlínského, Středočeského, Královéhradeckého, Plzeňského, Jihočeského, Moravskoslezského kraje a Kraje Vysočina. Na pomoc přijel i  Záchranný útvar Hlučín a Zbiroh a HZZ Trnavského kraje ze Slovenska.

Aktuální dění je možno sledovat na odkazu níže, kde je i spousta fotek.

Požár Bzenec

Průjezd hasičů

Video ze zásahu

Jednotky: střídají se zde jednotky z celé ČR