Záchrana speleologa u Holštejna (5)

23. leden 2016

Dne 23. 1. 2016 v 17:40 vyjela naše jednotka k záchraně speleologa u Holštejna. Po příjezdu na místo, kde se již nacházela jednotka SDH Sloup, bylo zjištěno, že se jedná o zraněného speleologa v jeskyni v hloubce 25m. Jeskyně se nachází 200m od silnice mezi Holštejnem a Lipovcem. Spolu s ním jsou dole ještě 2 speleologové, ostatní navigují přijíždějící jednotky. Po příjezdu HZS Blansko se dva příslušníci vystrojili do lezeckého vybavení a započali se sestupem za zraněným. Naše jednotka pomáhala s vynesením potřebného vybavení k místu události. Poté provedla nasvícení přístupové cesty pomocí přenosných halogenů a elektrocentrály. Za zraněným také sestoupil lékař ze Speleologické záchranné služby. Po příjezdu HZS Brno – Lidická opět asistence při vynesení potřebného vybavení. Poté ponechány jednotky v záloze. Z důvodu snadnější manipulace se zraněným na nosítkách při výstupu muselo být provedeno několik odstřelů. Po vytažení zraněného na povrch asistovaly jednotky při snášení k vozu ZZS. Po předání zraněného a sbalení potřebného materiálu se jednotky začaly postupně vracet na své základny.

Provoz na komunikaci byl řízen kyvadlově členy naší jednotky, po rozložení kontejneru nouzového přežití byla komunikace uzavřena.

SDH Jedovnice: CAS 16 Mercedes Benz, VEA BMW

HZS Blansko: CAS 24 Tatra 815 Terrno